A PO NOCY PRZYCHODZI DZIEŃ – ZAWSZE JEST NADZIEJA

GALERIA SZTUKI A1 ZAPRASZA NA OTWARCIE WYSTAWY PRAC KINGI ŁAPOT -DZIERWY

„A po nocy przychodzi dzień – zawsze jest nadzieja” to wystawa indywidualna prezentująca 30 prac. Jest to specyficzny zapis trzech ostatnich lat życia autorki (nie tylko artystycznego).

Autorka o wystawie:

Pomimo tego, że niechętnie wracamy do czasów pandemii, nie możemy jednak pominąć faktu, iż to, co było, ma wpływ na to co jest teraz i na to, co jeszcze się wydarzy. Sztuka jest przestrzenią, która pozwala każdemu artyście na swobodne i nieskrępowane wypowiedzi na tematy ważne, czasami traumatyczne. Sztuka to specyficzny komentarz rzeczywistości. Jest również formą w duszy artysty, a moja dusza przez ostatnie lata doświadczała w sposób szczególny. Pomiędzy radością a smutkiem, zejściem „na dno” a euforią, pięknem a brzydotą, życiem a śmiercią, szarością a barwą.

Podczas mojej wystawy mogę i chcę uchylić nieco drzwi, za którymi jestem Ja – kobieta, artystka, matka, nauczycielka. Kobieta trudna do określenia, stale poszukująca, o wielu artystycznych twarzach, ale przede wszystkim – autentyczna.Jak to prezentuję w moim projekcie: „SheroNie(Inna) kobieta”, to postać silna, niezależna, świadoma siebie i własnej wartości, zdeterminowana. Jest kobietą gotową do realizowania zadań niecodziennych, często zmagającą się z różnymi formami wykluczenia, wciśniętą w społeczne stereotypy.

Kobiety nie sposób zdefiniować, zaszufladkować, jednoznacznie określić,  jaka jest „zawartość kobiety w kobiecie”. Dlatego sztuka staje się doskonałym narzędziem do odkrywania kobiecych pragnień, marzeń i potrzeb.

Obraz – dzieło sztuki – pozwala na ukazanie różnorodności „bycia w świecie” kobiety.

Dzisiaj zapraszam Was do tego świata.

Kinga Łapot-Dzierwa – polska artystka, pedagog sztuki, edukatorka. Profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Wydział Sztuki). Laureatka wielu prestiżowych nagród artystycznych. Brała udział w wielu prezentacjach artystycznych na całym świecie: Włochy, Hiszpania, USA, Ukraina, Niemcy, Rumunia, Tajlandia, Szwecja, Słowacja, Polska.

Myślą przewodnią twórczości malarki są słowa Marka Aureliusza: „Życie jest w kolorze jaki ma twoja wyobraźnia”. Zaznacza, że pierwszym i podstawowym obowiązkiem artysty jest obserwować, patrzeć, dostrzegać i odczuwać. Sztuka dla Kingi Łapot-Dzierwy to otwarta przestrzeń, świadectwo czasu, specyficzny zapis zmagań artystki z tematem i formą.

Dla artystki obrazy pełnią rolę autorskiej platformy komunikacji pomiędzy artystą a odbiorcą (widz/odbiorca/uczestnik, instytucja sztuki, krytyka, kolekcja prywatna/ publiczna, wydawnictwa i publikacje, dyskusje i opracowania itd.). Każde z dzieł nakłada na autorkę odpowiedzialność artystyczną, estetyczną i społeczną zarówno wobec niej samej, jak i wszystkich współobecnych w świecie sztuki artystki.

WERNISAŻ: 1.12.2023, godz. 18.00; Galeria Sztuki A1: ul. Kanonicza 1, Kraków

Wystawę można zwiedzać do 21 grudnia