Fotokrajobraz – wystawa z okazji 5-cio lecia

GALERIA SZTUKI A1 ZAPRASZA NA OTWARCIE WYSTAWY:

FKO FOTOKRAJOBRAZ  – KRAKÓW 2022

Galeria Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków

13.04.2022, godz. 17.00, ul. Kanonicza 1, 31-002 Kraków

Wystawę można oglądać do końca miesiąca b.r.

Czym jest Fotokrajobraz?

Fotokrajobraz to pomysł na propagowanie fotografii krajobrazowej, jako umiejętności indywidualnego i twórczego interpretowania i zapisywania jego fizjonomii.

To idea, która przełożyła się na działania – konkurs fotograficzny i warsztaty fotografii krajobrazowej dla uczniów szkół średnich.  To także edukacja i promocja dobrych praktyk we współczesnej fotografii krajobrazowej.

Pierwsza edycja Fotokrajobrazu odbyła się w 2017. Po pięciu latach Fotokrajobraz stał się ważnym i rozpoznawalnym wydarzeniem promujących młodych, zdolnych fotografów.

Składa się z kilku etapów:

1. Konkursu – którego zwycięzcy zapraszani są na warsztaty;

2. Warsztatów fotografii oraz;

3. Wernisażu wystawy najlepszych prac konkursowych i warsztatowych.

Konkurs (ogólnopolski, otwarty) i warsztaty skierowane są dla uczniów szkół średnich, a także dla studentów.

Dotychczasowe edycje:

2017 Człowiek w krajobrazie (prowadzący warsztaty: Wojciech Płaneta)

2018 Mój krajobraz (prowadzący warsztaty: Katarzyna Zawada-Pęgiel)

2019 Rytm miasta (prowadzący warsztaty: Wojciech Matusik)

2020 Krajobraz subiektywny (prowadzący warsztaty: Mariola Maroszek)

2021 #połączenia (prowadzący warsztaty: Jan Zych)

Kim jest Fotokrajobraz?

Fotokrajobraz opiera się na zespole architektów, projektantów, naukowców, dydaktyków uczelni krakowskich, a przede wszystkim przyjaciół, dla których fotografia jest nie tylko częścią pracy zawodowej ale wielką pasją, przygodą i poszukiwaniem.

Niniejsza wystawa jest okazją do podsumowania pięciu lat działalności działań grupy jako organizatorów, koordynatorów, członków komisji konkursowych i prowadzących warsztaty.

Prezentowane prace odzwierciedlają zarówno wspólne dla zawodów architekta czy architekta krajobrazu uporządkowanie kompozycji, struktury czy gamy kolorystycznej, jak i indywidualność percepcji otaczającej przestrzeni przez każdego z artystów.

Autorzy prac:

Marcin Charciarek, Wojciech Kapela, Dominika Kuśnierz-Krupa, Katarzyna Łakomy, Katarzyna Zawada-Pęgiel, Miłosz Zieliński, Jan Zych

Kurator wystawy:

Rafał Zawisza