Przyziemne, Podniebne. Szkice rzeźbiarskie Anny Sołtysik

Otwarcie wystawy – piątek, 15 kwietnia 2016, godzina 17.00

Anna Sołtysik – absolwentka Politechniki Krakowskiej Wydziału Architektury (2007), Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej (2014), czeladnik rzeźby i plecionkarstwa. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Artystka zajmuje się różnymi technikami rzemiosła artystycznego ze szczególnym naciskiem na snycerstwo i rzeźbę (drewno, brąz, wiklina) oraz plecionkarstwem twórczym (wiklina, papierowa wiklina). Do tej pory uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych m.in.:

- Architekci polscy dla Japonii - wystawa zbiorowa i aukcja charytatywna. Typ prac – technika mieszana (2011).

- Wystawa zbiorowa absolwentów (2012-2014) Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, Typ prac – różne techniki rzemiosła artystycznego (2014)

- Wystawa zbiorowa w ramach Międzynarodowej Akcji artystycznej przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, Typ pracy – rzeźba w drewnie (2015)

Obecna wystawa prezentuje kilkanaście rzeźb wykonanych z brązu w latach 2013-2016, a także ich artystyczną fotografię. Prace rzeźbiarskie powstawały głównie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w czasie tygodniowych plenerów, odbywających się średnio co pół roku. Tematyka prac jest związana z motywami towarzyszącymi artystce od wielu lat. Aspekt przemijania, transformacji, a także wznoszenia się i upadku został przelany w materię wosku, którą utrwalono w brązie. Prace wykończeniowe szlifowania i patynowania nadały ostateczny charakter i wyraz rzeźbom. W marcu 2016 roku zostały one sfotografowane w naturalnym kontekście ziemi, głazów, drzew, który otrzymał dodatkowo charakter metaforyczny. Razem z rzeźbami zaglądamy poprzez zdjęcia w równoległy świat pełen alegorii, nienazwanych emocji i ukrytych pragnień…