PROJEKT SPACE FILLERS 2014. SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

PROJEKT SPACE FILLERS. SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
III edycja 2014 pt. Miasto jako żywe dzieło sztuki, metafora ludzkiego losu

O wielkie, rojne miasto! tyś marzeń krainą,
Gdzie widmo zatrzymuje przechodnia w dzień biały!
Tajemnice tu wszędzie, niby soki, płyną
Przez wąskie potężnego kolosa kanały.

(Charles Baudelaire, Siedmiu starców, Salon, 1846)

O Projekcie

Projekt Space Fillers. Sztuka w przestrzeni publicznej powstał w marcu 2011 roku w ramach seminarium z Projektowania Konserwatorskiego, w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Celem projektu jest kształtowanie świadomej działalności twórczej, …odpowiedzialności za innych oraz świat w którym żyjemy… .
Projekty instalacji powstały w duchu sztuki site-specific., z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Sformułowanie dzieła tego typu, poprzedzone jest zawsze badaniem kulturowej matrycy miejsca, uwzględniającym jego aspekty historyczne, architektoniczne, topograficzne, środowiskowe i społeczne.

Miasto jako żywe dzieło sztuki, metafora ludzkiego losu

Tegoroczna animacja społeczno-kulturowa podjęła wyzwanie konfrontacji współczesnych działań wizualnych z historyczną architekturą i urbanistyką Krakowa. Przyjmując założenie, że sztuka jest faktem kulturowym, idea projektu opierała się na fundamencie współtworzenia i uzupełniania przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem jej naturalnego krajobrazu. Autorzy instalacji zarejestrowali zaobserwowane kształty i kolory miejskości, opisali życie miasta, doświadczyli jego przestrzeni wszystkimi zmysłami. Sztuka, którą pokazujemy, kładzie nacisk na relacje międzyludzkie, wielokulturowe, na relacje pomiędzy sztuką a miastem, wyrażone za pomocą metafor, znaków lub reprezentacji. Są one ukryte w symbolice przenikania się dwóch wymiarów przestrzennych: miasta i sztuki. Miasta, które codziennie staje się żywym dziełem sztuki, metaforą ludzkiego losu.

Katarzyna Kołodziejczyk

Wystawie projektów instalacji, będzie towarzyszyć projekcja filmowa, dyskusja panelowa na temat współczesnych działań wizualnych w przestrzeni starego miasta ujęta w metaforycznym kontekście oraz sesja wykładowa.

Organizatorzy:
Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, WA, PK
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Pauza In Garden, Małopolski Ogród Sztuki

Patronat:
Prorektor Politechniki Krakowskiej ds. ogólnych
Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz
Krakowski Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom
Krakowskie Biuro Festiwalowe

WERNISAŻ
Galeria Sztuki A-1, ul. Kanonicza 1
06.06.2014 (piątek), godz. 17.00
▪ Prezentacja prac projektowych
▪ Wykład inauguracyjny Prof. dr hab. inż. arch. Wojciecha Kosińskiego
Ikonosfera. Sztuki wizualne w kraj(obrazie) kulturowym i ich wpływ na człowieka

DYSKUSJA PANELOWA
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4
11.06.2014 (środa), godz. 18.00
▪ Dyskusja panelowa

M o d e r a t o r z y :
▪ Prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Żychowska (PK)
W jaki sposób można odwołać się do platońskiej „idei piękna” w kontekście mnogości zjawisk awangardowych?
▪ Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka (PK)
Kreacja, etyka, estetyka. Nowe technologie multimedialne w starych murach miasta. Od tradycji do współczesności i z powrotem
▪ Dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich (PK)
Współczesna przestrzeń historycznego miasta. Dzieła architektury dziełami sztuki instalacji (przykłady ze świata: Harpa w Reykjaviku, Royal Ontario Museum w Toronto, Louvre w Abu Dhabi i inne )
▪ Dr sztuki Michał Zawada (ASP, Kraków)
Czy skończył się tradycyjny sposób funkcjonowania dzieła sztuki i czy można odnaleźć powiązania sztuki współczesnej ze sztuką dawnych mistrzów?

FINISAŻ
Pauza In Garden, Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
18.06.2014 (środa), godz. 19.00
▪ Projekcja filmowa