50 x 60 Polaroid Gigante

Fotografie ze zbiorów Andaluzyjskiego Centrum Fotografii (CAF)

Wystawę można oglądać w terminie: 07.05 – 30.05. 2013

Narodziny aparatu i błony fotograficznej Pola­roid w połowie lat 40. oznaczały rewolucję w sposobie uzyskiwania obrazu, a tym samym zmianę koncepcji współczesnej fotografii. Fotografowanie jako działanie twórcze wymaga refleksyjnego treningu intelektualnego, natomiast fotografia błyskawiczna zdawała się otwierać nowy obszar twórczości obrazu drukowanego. Dlatego właśnie postanowiliśmy zebrać grupę artystów i dać im wyjątkową okazję użycia ogromnego aparatu Polaroid, za pomocą którego stworzyli oni fotografie prezentowane na naszej wystawie.

Proces twórczy rozwijający myśl artystyczną jest podwaliną kryteriów estetycznych tworzących wartościowy dyskurs narracyjny. Chcieliśmy, by nasza wystawa podkreślała wartość oryginalności, tego co konkretne, jedyne i niepowtarzalne, i mamy nadzieję, że „50 x 60 Polaroid Gigante” udało się to wydobyć w sposób wyraźny i oczywisty.

Wystawa prezentuje serię fotografii wykonanych jednym z pięciu istniejących na świecie wielkoformatowych aparatów Polaroid, które są w stanie wywołać negatyw dużego formatu, czyli w rozmiarze 50 x 60 cm.

Chcieliśmy, by przegląd ten ukazał nowe języki artystycznej ekspresji w aktualnej panoramie sztuki, a przecież fotografia jest jednym z tych, które nabierają siły i przejmują inicjatywę. Interesujące nas tutaj prace powstały w kontekście błyskawicznych efektów, nagłych momentów i natychmiastowego uchwycenia obrazu dzięki aparatowi Polaroid, ale jednak z przemyśleniem koncepcji, przedstawionego przedmiotu i podmiotu.

Dlatego też poprosiliśmy grupę hiszpańskich fotogra­fów, by wykonali serię zdjęć za pomocą aparatu Polaroid Gigante, czego rezultatem są niezwykłe, wyjątkowe, natychmiast wywoływane obrazy nadzwyczajnych rozmiarów eksponowane na wystawie, która w dużej mierze ukazuje dychotomię pomiędzy fotografią a sztuką.

Fotografie te należą do zbiorów Andaluzyjskiego Centrum Fotografii (CAF), a współdziałając z  Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Zagranicznej za pośrednictwem AECID, chcemy pokazać je zagranicą. Dziękujemy za współpracę, trud i wysiłek wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym ta wystawa powstała, a teraz, co bardzo nas cieszy, rozpoczyna swą zagraniczną wędrówkę.

Dyrekcja Współpracy Kulturalnej i Naukowej – AECID

 

Wernisaż wystawy:  „50×60 POLAROID GIGANTE”

O wystawie:

Wystawa prezentuje serię fotografii należących do zbiorów Andaluzyjskiego Centrum Fotografii (CAF), wykonanych za pomocą jednego z pięciu istniejących na świecie wielkoformatowych aparatów Polaroid, które są w stanie wywołać negatyw dużego formatu. Pokazywane dzieła reprezentują całą gamę ekspresji, od fotografii realistycznej Ricarda Martína czy też Juana Manuela Castro  i przedstawiającej codzienne przedmioty uchwycone w  pod szczególnym kątem przez Chemę Madoz, po wystudiowane kompozycje autorstwa Toniego Catany’ego, Manuela Malcesa i Manuela Vilariño, poprzez prace Josepa Vicenta Monzó, Ouka Lele i Roberta Chicharro, w których główną rolę odgrywa faktura, lub stworzone przez Mónicę Lleó reprezentującą podejście mniej figuratywne.

 

JOSEP VICENT MONZÓ (Walencja, 1950)

TONI CATANY (Llucmayor, Majorka, 1942).

Manuel Falces (Almería, 1952 – tamże, 6 stycznia 2010)

OUKA LELE (Bárbara Allende Gil de Biedma. Madryt, 1957)

RICARDO MARTÍN (Granada, 1953)

CHEMA MADOZ  (Madryt, 1958).

JUAN MANUEL CASTRO (Madryt,1958)

MÓNICA LLEÓ (Las Palmas de Gran Canaria, 1962)

ROBERTO CHICHARRO (Madryt, 1965)

MANUEL VILARIÑO  (A Coruña, 1952).

Komisarz wystawy: mgr inż. arch. Izabella Golicz