Space fillers – edycja 2013 – wystawa prac i projektów

Space fillers – sztuka w przestrzeni publicznej

II edycja projektu pt. „Świat zamknięty w obrazie Podgórza”

Wystawę będzie można oglądać w terminie: 06.06. – 25.06.2013

 

O wystawie:

W Galerii Sztuki A1 odbędzie się (w dniach od 06.06. – 25.06.2013) wystawa projektów instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej, wykonanych przez studentów IV roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w ramach seminarium z Projektowania Konserwatorskiego (Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków). Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 5 edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych Grolsh ArtBoom, mającego charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy, podczas którego prezentowana jest sztuka współczesna. Niejednokrotnie w przestrzeni miejskiej Krakowa można było oglądać prace mi.in. Jenny Holzer, Mirosława Bałki, Pawła Althamera, Pipilotti Rist, Romana Signera, Joanny Rajkowskiej, Roberta Kuśmirowskiego czy BLU. Tegoroczna edycja festiwalu została poświęcona jednej z bardziej interesujących dzielnic Krakowa jaką jest niewątpliwie Podgórze, przeżywające obecnie renesans kulturowy.

Druga edycja projektu: Space fillers – konfrontacja sztuki współczesnej z architekturą historyczną, zatytułowana „Świat zamknięty w obrazie Podgórza”, zostanie zrealizowana w ramach nawiązanej współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, promującym wielkie wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Celem projektu jest wdrożenie definicji, reguł i zasad interdyscyplinarnego projektowania konserwatorskiego, w odniesieniu do działań wizualnych w przestrzeni publicznej oraz upowszechnienie działalności twórczej młodych artystów.

Po uprzednim zbadaniu kulturowej matrycy miejsca, uwzględnione zostaną jego aspekty historyczne, architektoniczne, topograficzne, środowiskowe i społeczne. Ukryte w przestrzeni znaczenia, ich przetworzenie i prezentacja, staną się częścią miasta w formie zaprojektowanych instalacji artystycznych o charakterze site-specific.

Na terenie Podgórza zostaną zrealizowane trzy prace studenckie.  W tym dwie nagrodzone w konkursie Fresh Zone „Odwróć perspektywę”.

 

Laureatki konkursu Fresh Zone 2013:

Agata Motyka – realizacja Glorieta

Barbara Lorenz – realizacja Fontanna albo nie fontanna

 

Autorka projektu wyróżnionego przez Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK

Kamila Głodowska – realizacja Verdunkelung

 

Komisarz wystawy: dr sztuki Katarzyna Kołodziejczyk