MIĘDZY ŚWIATAMI – PEJZAŻE

Galeria Sztuki A1 zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki pt. „Między światami – pejzaże”

Wernisaż wystawy odbędzie się 06.01.2020 r., o godz. 18.00, przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie

O wystawie

Pejzaż jest tematem, który od lat fascynuje artystów z wielu dziedzin sztuki. Inspiruje do budowania nastroju poprzez zastosowane środki ekspresji plastycznej. Pejzaż to temat, w którym chociaż na chwilę zatrzymuje się myśl artysty, to tajemnica z którą musi niejako zmierzyć się odbiorca. Poprzez wąskie wrota pozwalamy mu przenieść się w inną czasoprzestrzeń, podążać śladami miejsc i sytuacji, pozwalamy odkrywać je na nowo ( dla każdego w inny, indywidualny sposób)

Troje artystów, trzy różne spojrzenia na zagadnienie pejzażu. Wrażliwy odbiorca odnajdzie w prezentowanych pracach ukryte przesłanie, które z jednej strony skłoni go do przemyśleń nad sensem świata, a drugiej, po uzyskaniu na drodze kontemplacyjnej odpowiedniego stopnia wtajemniczenia, pozwoli mu oderwać się na tyle od rzeczywistości by mógł podążyć za artystami do świata pełnego magii i zrozumieć znaczenie towarzyszących ludzkości od zarania dziejów symboli i archetypów.

O autorach wystawy:

Dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa, prof. UP.  Nauczyciel akademicki w Katedrze Edukacji Artystycznej w Instytucie Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Urodzona we Włoszczowie. Artysta plastyk, pedagog plastyki. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach – klasa tkaniny artystycznej. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku: wychowanie plastyczne. W 2002 roku uzyskała kwalifikacje pierwszego stopnia w dyscyplinie naukowej: plastyka, specjalność: malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2010 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej pracy łączy kwalifikacje artystyczne i pedagogiczne. W pracy badawczej zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią. Jest autorką licznych publikacji naukowych i metodycznych. Swoje doświadczenia naukowe łączy z praktyką. Prowadzi liczne warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych. W pracy artystycznej polem jej twórczych poszukiwań są głównie pejzaże i martwe natury, w których zwraca uwagę na kolor i fakturę. W abstrakcyjnych, na pierwszy rzut oka, pracach znajdujemy odniesienia do świata realnego, wyjętego z kontekstu, oglądanego przez pryzmat doznań emocjonalnych i estetycznych autorki. Wystawiała między innymi w Goteborgu, Kijowie, Krakowie, Rzeszowie czy Kielcach.Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwecji, Ukrainie i Polsce.

Dr hab. Robert Małoszowski, Prof. UP. Nauczyciel akademicki w Katedrze Edukacji Artystycznej w Instytucie Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Artysta plastyk, pedagog, zajmuje się cyfrografią, sztuką internetu oraz zastosowaniem komputera w edukacji plastycznej. Uprawia grafikę komputerową.
Chłodne z natury przestrzenie generowane komputerowo, autor ociepla znakami lirycznymi o charakterze baśniowym.

Marek Brodzki  - polski reżyser, scenarzysta, dokumentalista, autor pierwszej ekranizacji Sagi o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Marek Brodzki współpracował jako asystent z szeregiem reżyserów polskich i obcych: Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Krzysztofem Zanussim, Volkerem Schhloendorffem, Stevenem Spielbergiem, Markiem Koterskim, Costa-Gavrasem. W latach 2000-2001 wyreżyserował wraz z Tomaszem Hynkiem i Ewą Brodzką 32 odcinki serialu TVN Miasteczko. W listopadzie 2001 roku miała miejsce premiera kinowej wersji wyreżyserowanego przez Brodzkiego Wiedźmina, którego scenariusz powstał na podstawie dzieł Andrzeja Sapkowskiego. Rok później wyemitowano serialową wersję Wiedźmina, składającą się z 13 odcinków. W 2006 był autorem fabularnych fragmentów niemieckiego filmu dokumentalnego o walkach o Verdun 1916 roku – Verdun 1916. Die Grosse Schlacht. Autorem zdjęć do tego obrazu był Paweł Figurski. W kolejnych latach powstawały inne niemieckie fabularyzowane dokumenty, reżyserowane przez Brodzkiego lub przez niego współreżyserowane (Cud z Mogadiszu w 2007, Die Sternstunden der Deutschen w 2009). W 2012 powstał film dokumentalny Cegła i inne nagrody filmowe, w którym Andrzej Wajda opowiadał reżyserowi o swoich filmach i nagrodach. Obraz ten współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2014 Brodzki zaczął realizować filmy dokumentalne z cyklu Historia w ożywionych obrazach. W 2017 cykl ten został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie (Medal Fundacji Ars Creatori razem z Włodzimierzem Niderhausem) oraz podczas Festiwalu Filmów Edukacyjnych Edukino (Złoty Kopernik w kategorii historia). 

 

 

 

 

 

 

Wystawę będzie można oglądać do 22.01.2020, w godz. 9.00-19.00